مطب کشاورز: بلوار کشاورز، بین جمالزاده و کارگر، ساختمان پزشکان، پلاک 346 طبقه دوم
مطب ستاری: اتوبان ستاری، بالاتر از کوروش، نرسیده به خلیل‌آبادی، نبش خجسته‌پور، ساختمان محمد
شماره تماس: 026 55 71 0933
شماره تماس: 95 155 15 0912
مطب کشاورز: بلوار کشاورز، بین جمالزاده و کارگر، ساختمان پزشکان، پلاک 346 طبقه دوم - شماره تماس: 026 55 71 0933 مطب ستاری: اتوبان ستاری، بالاتر از کوروش، نرسیده به خلیل‌آبادی، نبش خجسته‌پور، ساختمان محمد - شماره تماس: 95 155 15 0912

واریس بیضه 

واریس بیضه یکی از مشکلات بسیار دردناکی است که اغلب با عنوان واریکوسل برای آقایان شناخته می‌شود. شاید برایتان عجیب باشد اما بیضه‌ها هم امکان دچار به رگ‌های واریسی را دارند. این مشکل به مرور زمان، نتایج بسیار ناخوشایندی از جمله درد شدید و حتی ناباروری را برای آقایان به همراه خواهد داشت. مردان باید برای درمان واریس بیضه بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه کنند. هرچند که شیوع آن تا چندین سال پیش چندان نبود اما امروزه پزشکان با بیمار‌های دارای واریس بیضه بیشتر مواجه می‌شوند. در این مقاله به تمامی جزئیات در این رابطه می‌پردازیم.

واریس بیضه چیست؟

واریس بیضه یکی از مشکلاتی است که آقایان ممکن است از نوجوانی به بعد با آن دچار شوند. این مورد دقیقا همانند سایر بیماری‌های وارسی یعنی مثل واریس پا، واریس صورت و موارد دیگر است و رگ‌های واریسی از سطح پوست بیضه قابل مشاهده هستند. این مشکلات اغلب برای مردان به دلیل فشار بیش از اندازه به بیضه و البته به مرور زمان به وجود می‌آید. به عنوان مثال پیچ خوردگی بیضه یکی از عاملین اصلی واریس بیضه می‌باشد. گاه این مشکل فقط در یک سمت از بیضه به وجود می‌آید اما گاهی هر دو طرف را درگیر خواهد کرد. خوشبختانه واریس بیضه قابل درمان است.

دلایل ایجاد واریس بیضه

  • اختلال در تخلیه وریدی
  • نارسایی دریچه‌های وریدی
  • فشار بیش از اندازه به بیضه
  • پیچ خوردگی و آسیب دیدگی بیضه

واریس بیضه چه مشکلاتی برای آقایان دارد؟

انسداد ورید‌ها در بیضه گاهی موجب اختلال در اکسیژن رسانی یا کاهش جریان خون به این اندام می‌شود. این مشکل حتی به مرور زمان موجب کوچک‌تر شدن سایز بیضه می‌شود و شما به یکباره متوجه این مسئله نمی‌شوید.

واریس بیضه مشکلات گوناگونی از جمله، کاهش اسپرم و کم‌تحرکی آنها را به همراه خواهد داشت.

دلایل ایجاد واریس بیضه
دلایل ایجاد واریس بیضه

برخی مردانی که دارای واریس بیضه هستند، انزال زودرس دارند اما بعد از درمان تمامی این موارد برطرف می‌شود، بنابراین برای بهبود و چکاپ‌های لازم هر چه سریعتر به پزشک خوب مراجعه نمایید.

واریس بیضه چگونه معاینه میشود؟

معاینه این اندام ابتدا در حالت ایستاده و با دست انجام و سپس اگر لازم باشد، سونوگرافی برای بررسی‌های بیشتر انجام می‌شود. معمولا ورید‌های واریسی در زمان معاینه قابل مشاهده هستند و مانند یک کیسه پر از رگه‌های سبز به نظر می‌رسند. هرچه تعداد رگ‌ها بیشتر باشد، به این معناست که شدت واریس بیضه زیاد است. معاینه واریس برای بافت بیضه در افراد چاق تا حدودی سخت و دشوار است و ممکن است که مدت زمان بیشتری برای معاینات بالینی لازم داشته باشد.

درجه بندی واریس بیضه

  • گرید ۱: رگ‌های واریسی هنگام حالتی مانند زور زدن  فشار آوردن قابل لمس است.
  • گرید ۲: رگ‌های واریسی در حالت ایستاده قابل لمس هستند.
  • گرید ۳: رگ‌های واریسی در حالت ایستاده قابل مشاهده هستند.

نکته مهم قابل توجه این است که اگر رگ‌های واریسی از حالت ساب کلینیکال باشند، به طور معاینات لمسی و بالینی قابل تشخیص دقیق نیستند و باید حتما برای تشخیص و بررسی بیشتر، سونوگرافی انجام شود.

چه زمانی باید واریس بیضه را درمان کرد؟

بسیاری از افراد مشکلات واریسی را در هیچ ناحیه‌ای از بدن جدی نمی‌گیرند و دسته دیگری از افراد با مشاهده رگ‌های واریسی دچار اضطراب فراوان می‌شوند. شما باید در نظر داشته باشید که رگ‌های واریسی شاید در ابتدا عارضه خاصی را برای شما به همراه نداشته باشند اما به مرور زمان، عوارضی چون درد و کاهش اکسیژن در اعضا و سایر مشکلات را به وجود می‌آورد. از همه مهمتر انسداد رگ‌ها، جریانات خون را دچار اختلال کرده و ممکن است که مشکلات جدی به دنبال داشته باشد.

درمان واریس بیضه چگونه است؟

واریس بیضه هیچ داروی خاصی برای درمان این مشکل ندارد و شما باید ابتدا توسط دکتر واریس معاینه شوید تا در صورت نیاز از درمان‌های پیشرفته برای نتیجه‌گیری در کوتاهترین زمان برای شما بهره ببرد. شما با درمان رگ‌های واریسی در نواحی بیضه‌ها دیگر علائمی چون خون مردگی و کبودی شدید و درد را تجربه نمی‌کنید اما باید حتما به توضیه‌های مراقبتی پزشک عمل کنید تا نتیجه خوبی از درمان خود کسب کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها ۱ عدد و میانگین امتیازها ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *