مطب کشاورز: بلوار کشاورز، بین جمالزاده و کارگر، ساختمان پزشکان، پلاک 346 طبقه دوم
مطب ستاری: اتوبان ستاری، بالاتر از کوروش، نرسیده به خلیل‌آبادی، نبش خجسته‌پور، ساختمان محمد
شماره تماس: 026 55 71 0933
شماره تماس: 95 155 15 0912
مطب کشاورز: بلوار کشاورز، بین جمالزاده و کارگر، ساختمان پزشکان، پلاک 346 طبقه دوم - شماره تماس: 026 55 71 0933 مطب ستاری: اتوبان ستاری، بالاتر از کوروش، نرسیده به خلیل‌آبادی، نبش خجسته‌پور، ساختمان محمد - شماره تماس: 95 155 15 0912

واریس پشت زانو

واریس پشت زانو از معضلات افراد خصوصاً بانوان میانسال است که به مرور زمان بر روی کیفیت زندگی تاثیر منفی خواهد گذاشت. بسیاری از خانم‌ها و آقایان در نواحی پشت زانو خود احساس درد می‌کنند که ناشی از وجود رگهای واریسی است و به دلیل اینکه این ناحیه چندان قابل دید نیست، دیر متوجه آن می‌شوند. در این مطلب به بررسی این مشکل و راهکارهای موثر جهت از بین بردن این نوع واریس می‌پردازیم.

واریس پشت زانو چیست؟

واریس پشت زانو یک وضعیت پیچیده از رگهای آسیب دیده که اغلب در رده سنی میانسالی دیده می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل فشار زیاد بر روی وریدها، اختلالات در سیستم گردش خون یا بی‌تحرکی خیلی زیاد رخ دهد. زمانی که دیواره سیاهرگ‌ها به درستی فعالیت خود را انجام ندهند، برگشت خون انجام شده اما در پشت دریچه جمع می‌شوند و به مرور زمان واریس پشت زانو ایجاد می‌شود. واریس در این ناحیه از پا معمولاً تا پشت ساق پا گسترده شده اما به راحتی قابل درمان است.

علائم واریس پشت زانو

وجود درد و ناراحتی در مناطق پشت زانو از جمله علائم این مشکل است. این درد معمولاً با فعالیت‌های روزمره افزایش می‌یابد. پشت زانو ممکن است تحت تأثیر تورم قرار گیرد که باعث احساس سنگینی و سفتی در پا‌ها به هنگام راه رفتن شود. وریدهای پشت زانو باعث تغییر رنگ پوست شده و معمولاً ظاهری نامناسب خواهند داشت.

همچنین نشانه‌های دیگری مانند برآمدگی رگ‌های بنفش یا آبی در پشت زانو، افزایش سنگینی در پا هنگام شب، حساسیت‌های پوستی مانند خارش و سوزش در اطراف این رگ‌ها نیز وجود یا پیدایش واریس پشت زانو را به فرد اخطار می‌دهند که بهتر است در همین زمان پیگیری لازم انجام شود.

تشخیص واریس پشت زانو چگونه است؟

به طور کلی تشخیص مشکلات واریسی در نواحی ظاهری بدن بسیار ساده است و متخصص واریس در اکثر موارد تنها با مشاهده علائم ظاهری و رنگ پوست متوجه وجود آن خواهد شد. معاینه فیزیکی برای فشار دادن برخی رگ‌ها نیاز بوده و در این حین معمولاً بیمار کمی درد در نواحی گرفتگی رگ‌ها احساس خواهد کرد.

در روند تشخیص واریس پشت زانو، دکتر واریس سعی می‌کند تا منشا اصلی گره رگ‌های واریسی را پیدا کند و برای درمان تمرکز بیشتری بر آن نقطه بگذارد.

تشخیص واریس پشت زانو چگونه است؟
تشخیص واریس پشت زانو چگونه است؟

داپلر موج و اسکن اولتراسوند نیز دیگر روش‌های تشخیصی این بیماری هستند که هم برای بانوان و هم آقایان، قابل انجام است.

راهکارهای موثر خانگی برای واریس پشت زانو

  1. تغییر در سبک زندگی از مهمترین موارد برای کمک به سرعت بهبود رگ‌های واریسی پشت زانو حین درمان می‌باشد. افزودن فعالیت ورزشی منظم، اجتناب از نشستن به مدت طولانی به بهبود وضعیت کمک می‌کند.
  2. استفاده از جوراب واریس با توصیه پزشک می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کرده و علائم واریس در نواحی پشتی زانو را کاهش دهد.
  3. تغذیه سالم با مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند به حفظ سلامت وریدها کمک کرده و از تشدید واریس در تمامی نواحی بدن جلوگیری کند.

درمان قطعی واریس پشت زانو

تکنیک‌های درمانی پزشکی و غیرسنتی برای درمان واریس پشت زانو و حتی واریس دست و سایر نواحی نیز بسیار پیشرفته شده و انواع مختلفی دارد که با مراجعه به کلینیک درمان واریس، پزشک یکی از بهترین و مناسب‌ترین راهکار درمانی را برای شما انتخاب میکند.

جراحی واریس پشت زانو

جراحی یکی از راه‌ حل‌‌های اصلی برای درمان واریس پشت زانو است. این روش برای حالت‌های پیشرفته و جلوگیری از تشدید این مشکل موثر است اما در این میان روش‌های به روز دیگری روی کار آمده است که همانند جراحی، نتایج قطعی به جا گذاشته و در مقابل دوران نقاهت ساده‌تر و از همه مهمتر، هزینه پایین‌تری دارند که در ادامه به آن موارد نیز می‌پردازیم.

درمان دارویی واریس زانو

استفاده از دارو‌های باز کننده وریدها و کاهنده التهاب می‌تواند به کاهش درد و تورم مرتبط با واریس پشت زانو کمک کند. دارو درمانی از دسته روش‌هایی است که ممکن است در کنار تکنیک‌های دیگر به طور همزمان استفاده شود. استفاده از داروها اغلب برای کاهش علائم بیماری و کم کردن درد و گرفتگی‌ها تجویز می‌گردد.

اسکلروتراپی واریس پشت زانو

استفاده از درمان اسکلروتراپی واریس می‌تواند به بهبود گردش خون و کاهش ورم در منطقه مورد نظر کمک کند. این تکنیک پیشرفته تاکنون نتایج بسیار موفق را در زمینه درمان رگ‌های واریسی ارائه داده است و افراد ترجیح می‌دهند به دلیل سبک‌تر بودن روند این روش و دوران نقاهت، آن به جای جراحی این مورد را انتخاب کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها ۱ عدد و میانگین امتیازها ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *